Rodzaje protez zębowych
Kiedy pojawią się ubytki w uzębieniu, warto pomyśleć o zakupie protezy zębowej. Teraz opcji do wyboru jest naprawdę wiele. Warto bliżej się z nimi zapoznać, żeby później dokonać świadomego oraz przemyślanego zakupu.
Wyróżniamy dwa rodzaje protez zębowych: ruchome (częściowe i całkowite) oraz stałe.
-
Protezy ruchome częściowe
Można się na nie zdecydować w przypadku ubytku kilku zębów oraz całego uzębienia. Jest to rozwiązanie czasowe, ponieważ dziąsła stopniowo zmieniają swój kształt. Wówczas proteza jest na tyle niewygodna że trzeba zaopatrzyć się w nową.
-
Protezy akrylowe
To najkorzystniejsza finansowo opcja. Ich wygląd zależy od jakości materiału, z którego je zrobiono oraz od umiejętności protetyka. Gdy zacznie się ich używać mogą podrażniać śluzówkę jamy ustnej. Z czasem ten dyskomfort mija.
-
Protezy szkieletowe
Są bardziej delikatne oraz stabilne niż te wykonane z akrylu. Cały ich ciężar oparty jest na zdrowych zębach. Takie protezy są mocowane za pomocą specjalnych klamerek. Łatwiej się do nich przyzwyczaić, bo nie podrażniają śluzówki jamy ustnej.
-
Protezy zębowe nakładkowe
Cały ich ciężar oparty jest na implantach albo korzeniach własnych zębów. Mocuje się je do zaczepów, które znajdują się w kanałach korzeni zębowych. Są bardzo wygodne oraz stabilne.
Całkowite protezy zębowe ruchome
-
Protezy akrylowe, osiadające
Mocuje się je do dziąseł za pomocą specjalnych kremów. Trzeba je dobrze dopasować, żeby później nie powodowały podrażnień albo dyskomfortu.
-
Protezy mocowane na implantach
Takie protezy zębowe są mocowane na sztucznych punktach zaczepienia. To droższa inwestycja, ale dzięki niej nie dochodzi do zanikania kości i doznania podczas jedzenia są bardziej naturalne.
-
Protezy zębowe stałe
To implanty, do których szybko można się przyzwyczaić. Punkt ich zaczepienia stanowią tytanowe śruby, do których później mocowane są sztuczne zęby. Wyróżnia je to, że wyglądają i „działają” jak te naturalne.